Hokej - Základná škola s materskou školou Pionierska 2, Brezno

Prejsť na obsah

Hokej

Šport

Hokejový klub HK Brezno - oficiálny web TU

HK Brezno na Facebooku TU


Čo je potrebné vedieť o ľadovom  HOKEJI


Je známe, že súčasný šport mladých si vyžaduje oveľa vyššiu dynamickosť a náročnosť. Výnimkou nie je ani ľadový hokej. Už u detí sa využíva nová technika, testujú sa nové prostriedky a metódy za účelom dosiahnutia čo najlepších športových výkonov. Zabúda sa však na fakt, že jednostranná záťaž môže byť príčinou vzniku skrátených a oslabených svalov, nesprávnych pohybových návykov, zlého držania tela, ktoré vedú k rôznym ochoreniam pohybového aparátu (chrbtice, kĺbov, svalov).

Nedostatočná regenerácia a kompenzácia fyzickej záťaže mladého hokejistu môže spôsobiť vznik svalovej nerovnováhy, ktorá je limitujúcim faktorom pri dosahovaní športových výkonov. Nesprávne, či jednostranné zaťažovanie hráčov hokeja môže viesť k nesprávnemu držaniu tela, ako aj k iným oslabeniam či zraneniam, spôsobuje zvýšenú únavu, čo môže priamo ovplyvňovať výkon hráča, a tým pádom i výsledok zápasu. Žiaľ, vo veľa prípadoch to samotný športovec, resp. tréner vníma, až keď je neskoro, až keď sa nedarí dosahovať potrebné výkony. Čo je smutné, často sú práve spomínané faktory dôvodom predčasného ukončenia športovej kariéry mladých hokejistov.


Zaťaženie žiakov hrajúcich ľadový HOKEJ


Z fyziologického hľadiska patrí ľadový hokej do skupiny telesných cvičení striedavej intenzity s rýchlymi reakciami na meniace sa situácie.

  • Pri hokeji sú zaťažované hlavne svaly trupu (krčné, trapézové, prsné, medzilopatkové, vzpriamovače, driekové, sedacie) a dolných končatín (flexory kolena, priamy stehenný sval,  trojhlavý lýtkový sval), ktoré sa podieľajú na celom pohybe pri korčuľovaní. V neposlednom rade je využívané i svalstvo paží.

  • Striedanie vysokého zaťažovania pri hre s pokojom v sede na striedačke, si vyžaduje dostatočnú prípravu  mladého organizmu mladých hokejistov. Žiaci trénujú 4 krát týždenne, kde tréning na ľade trvá 75 minút a 1 krát týždenne odohrajú zápas v trvaní 3 x 20 minút.

  • Charakteristické pre tento šport, či už sa jedná tréning alebo samotný zápas, je striedanie cyklických (korčuľovanie) a acyklických (streľba, prihrávky) pohybových činností.

  • Je dôležité si uvedomiť, že ¾ z celkového pobytu na ľade strávia mladí hokejisti v pracovnej polohe, čo je veľký stres na mladý organizmus.

  • Typický je znížený postoj v predklone s hokejkami opretými na ľade, hlava je vzhľadom k hrudníku zaklonená, hrudník je ohnutý, sploštený, krížová časť zasa opačne prehnutá, sedacia časť je vysadená, dolné končatiny sú ohnuté vo všetkých kĺboch.

  • Pri pohybe na ľade nie je nápomocná ani detská hokejová výstroj, vážiaca u hráča okolo 7-10 kg, u brankára okolo 10 - 15 kg. Je logické, že tieto nadbytočné, i keď nevyhnutné kilogramy iba zvyšujú nároky na kondičné i technické zaťaženie mladých hráčov.

  • Taktiež stojí za povšimnutie, že návyk  hokejového držania tela si často žiaci nepriamo prenášajú i do iných činností mimo tréningu (chôdza, stoj). Väčšina odchýlok postavenia chrbtice má príčinu v neprimeranom funkčnom zaťažení (dlhodobé statické polohy, neprimeraná kompenzácia), na ktorú nie je detský organizmus dostatočne pripravený. Fixácia strehového postoja v samotnej hre môže viesť k nesprávnemu držanie tela pod vplyvom nesprávneho zakrivenia chrbtice (guľatý chrbát, skolióza, kyfotické zakrivenie bedrovej časti chrbtice s následným splošťovaním hrudníka).


Súčasný ľadový hokej aj v detskej podobe má veľké nároky na rozvoj základných pohybových schopností.  Na hráča ľadového hokeja sa kladú nároky najmä po stránkach všetkých foriem prejavu korčuliarskej rýchlosti a obratnosti, hokejovej sily a vytrvalosti, hokejovej streľby, hokejovej koordinácie a hokejových zručností v neustále sa meniacich podmienkach hry. Ak sa v športovej príprave detí a mládeže nedodrží princíp všestrannosti a kompenzácie, môže to mať negatívne zdravotné následky.

Do tréningu by mali byť zaraďované kompenzačné (priamivé), uvoľňovacie cvičenia a aspoň 2 krát tréning  všestrannosti zameraný na chrbtovú a hrudnú časť. Vyrovnávacie cvičenia s hokejkou alebo bez, by malo obsahovať i rozcvičenie a hlavne záverečná časť každej tréningovej jednotky. V rámci všestrannej prípravy by mali hokejisti čo najviac plávať. Poloha znak sa považuje za  najlepšiu prevenciu pred vznikom guľatého chrbta, či sklesnutého až hrbatého držania tela.

Považujem za potrebné, aby tréneri resp. telovýchovní pedagógovia ľadového hokeja vytvorili väčší priestor pre cielené cvičenia odstraňujúce resp. minimalizujúce svalovú nerovnováhu a cvičenia ovplyvňujúce držanie tela predovšetkým u mladých detí. Je nevyhnutné venovať zvýšenú pozornosť prevencii a odstraňovaniu funkčných porúch pohybového systému už od najmladších vekových kategórií.

V trénerskej i pedagogickej praxi je dôležité i vzdelávať mládež, ako i vzdelávať  rodičov, vysvetľovať im dôležitosť kompenzačných cvičení, a tým vytvoriť u nich návyky i na samostatné využívanie týchto cvičení (napr. strečing, cvičenie na fit loptách)  v ich budúcej hokejovej dráhe.

PaedDr. Martina Tóthová


Uvoľňovacie cvičenia


Vyrovnávacie cvičenia


Posilňovacie cvičenia

Letná hokejová príprava žiakov 7.-8. ročníka

Letná hokejová príprava žiakov 9. ročníka

Medzinárodný hokejový turnaj U13 GUY BEY MeudonRealizačný tím:
 Turňa Tomáš, Cpin Ján, Lupták Roman, Belko Ján

Brankári:
 Laurinc, Bušniak
Hráči:
 Sarvaš, Balcar, Repka, Faško-Rudáš, Matzenauer, Belko M., Drugár, Mihaly, Križian, Nikel, Piliar, Oravkin, Belko P., Kafrík, Kováčik, Škorvánek

Sobota 
17.5.2013

HK Brezno - Meudon (FRA) 4:0 (2:0,2:0), góly: Faško-Rudáš (Sarvaš, Matzenauer), Faško-Rudáš (Sarvaš), Faško-Rudáš (Matzenauer), Faško-Rudáš (Matzenauer, Repka)

V úvodnom stretnutí na turnaji sme sa rozbiehali postupne, herne to ešte nebol úplne dokonalý výkon, ale v oboch častiach sme dokázali po dva krát skórovať vďaka Faško-Rudášovi, ktorý bol v tomto stretnutí našim jediným strelcom. Sústredenosť brankárov pri ojedinelých ohrozeniach našej bránky bola istotou , ktorú sme potrebovali na to, aby sme naše prvé vystúpenie dotiahli do víťazného konca . Do ďalšieho stretnutia sme si predsavzali, že zlepšíme kombináciu v strednej tretine a prechod do útočného pásma, ktorý bol našou slabinou.


HK Brezno - Moskitos Essen (GER) 6:3 (4:1,2:2), góly: Matzenauer (Faško-Rudáš), Belko M. (Drugár), Škorvánek (Kováčik, Kafrík), Faško-Rudáš (Matzenauer), Križian (Drugár), Matzenauer (Faško-Rudáš)

V zápase so súperom z Nemecka sme boli od začiatku jednoznačne dominantnejšie mužstvo, v rozlete nás mierne pribrzdil vlastný gól, potom sme ale dvakrát skórovali po pekných kombináciách a tým sme eliminovali sporadické útočné snahy súpera. Druhá časť zápasu bola zbytočne nervózna vďaka niekoľkým kontroverzným rozhodnutiam rozhodcu a vyvrcholilo to šarvátkou, za ktorú sme mali suspendovaného brankára na ďalšie stretnutie. Dôležité je, že sa presadili všetky formácie a zlepšoval sa náš herný prejav.


HK Brezno - Dunkerque (FRA) 5:1 (2:1,3:0), góly: Matzenauer (Sarvaš, Faško-Rudáš), Belko P. ( Kováčik), Matzenauer (Faško-Rudáš), Belko M. (Nikel), Sarvaš (Faško-Rudáš)

V treťom stretnutí počas dňa, bolo dôležité udržať koncetráciu a po dvoch predchádzajúcich výhrach ostať pri zemi. Začali sme dobre, dostali sme sa do vedenia, ale súper v presilovke vyrovnal. Druhý gól zariadil tretí útok, ktorý je milým prekvapením v doterajšom priebehu turnaja. Ďalší priebeh zápasu priklonila definitívne na našu stranu prvá formácia, ktorá je lídrom nášho mužstva a pridala sa aj druhá päťka po peknej akcii. Vďaka tomuto víťazstvu sme vyhrali skupinu B a spolu s druhým Meudonom a prvými dvomi mužstvami A skupiny, Strasbourgom a Lionsstone, budeme zajtra bojovať o medaily.

Nedeľa 18. 5. 2013


Nedeľný program bol ešte bohatší ako sobotný a preto boli zápasy skrátené na 2x10 minút hrubého času. V takto krátkom čase nemusí vyhrať vždy lepšie mužstvo.

Skupina PLAY OFF (1. - 4. miesto) 2x10 min.

MHC Meudon - HK Brezno 3:5, (3:3, 0:2)
Góly: Sarvaš (Faško-Rudáš, Repka), Kováčik (Belko P.), Faško-Rudáš (Sarvaš, Matzenauer) Sarvaš (Faško-Rudáš), Belko P. (Kováčik)

Druhé vzájomné meranie síl s hostiteľom sme začali suverénne a bolo cítiť rešpekt súpera. Za stavu 3:1, sme mierne poľavili a dovolili sme domácim vyrovnať. Neskôr sme si dvoma gólmi vybojovali cenné body v skupine o medaily.

HK Brezno - Lionstone 1:1, (0:1, 1:0)
Gól: Faško-Rudáš (Matzenauer, Sarvaš)

Z nášho pohľadu s najväčiším rivalom sme hrali druhé, nedeľné stretnutie. Po chybe v organizácii obranného pásma sme inkasovali ako prví a dostali sme sa pod tlak. Súper stále hrozil a my sme nemali až toľko priestoru v útoku, ako v predchádzajúcich stretnutiach. Vyrovnať sa nám podarilo po nacvičenom signále na buly. Kedže sme už ďalšie šance v závere nepremenili, museli sme sa uspokojiť aspoň s remízov.

HK Brezno - Strasbourg 2:2, (0:1,2:1)
Góly: Sarvaš (Matzenauer, Faško-Rudáš), Sarvaš (Matzenauer, Faško-Rudáš)

V tomto rozhodujúcom zápase o finále sme potrebovali minimálne remizovať a boli sme preto ochotní obetovať všetko. Ako ukázal zápas, smolu na turnaji sme si ešte nevyčerpali. Vlastným gólom sme si opäť vytvorili stresujúcu situáciu, ktorá vyvrcholila do prílišnej útočnej snahy a z následnej chyby na útočnej modrej čiare sme z brejku inkasovali na 2:0. V tej chvíli sa nám účasť vo finále poriadne vzdialila. Času bolo málo a pribúdal tlak. Nádej nám vykresala prvá formácia, ktorá po veľkom tlaku a dôraze dokázala puk pretlačiť do brány. Stále sme však prehrávali a čas v týchto chvíľach doslova letel. Najemotívnejší moment prišiel 25 sekúnd pred koncom, kedy sa rovnakým spôsobom opäť presadila prvá formácia. Všetci hráči zúročili našu dôveru a ukázali ohromnú vôľu po víťazstve, ktorá im otvorila cestu do finále.

Finále: 2x20 min.
HK Brezno - Strasbourg 6:1, (3:1, 3:0)
Góly: Faško-Rudáš (Matzenauer), Sarvaš (Matzenauer, Faško-Rudáš), Križian (Nikel), Faško-Rudáš (Repka), Matzenauer (Faško-Rudáš, Sarvaš), Faško-Rudáš (Matzenauer)

Posledné stretnutie v skupine play-off, ktoré prehral Meudon s Lionstone, rozhodlo o tom, že sme sa vo finále stretli opäť so Strasbourgom. Všetci sme boli presvedčení o tom, že ak z chlapcov dokážeme dostať maximum, nemôžeme mať s francúzskym súperom problém vyhrať, pretože v predĺženom čase vo finále na 2x20 minút sa musí prejaviť kvalita a odpadne prehnaný psychický tlak z predchádzajúcich ministretnutí. Rolu favorita sme začali potvrdzovať lepším pohybom a šancami hneď od začiatku. Z tlaku sme vyťažili dva rýchle góly, najmä druhý bol ukážkou našej kombinačnej dominancie, keď po akcii na jeden dotyk zakončoval Sarvaš do práznej brány. Potom sme nedôrazním bránením dovolili súperovi znížiť. Bol to však jeho jediný gólový moment. Dôležitý gól na tri jedna pridala v presilovke naša druhá formácia. V druhej časti opäť excelovala najlepšia formácia na turnaji, ktorá pridala ďalšie tri góly a spečatila náš triumf na medzinárodnom turnaji.

Oslavy na ľade po finálovom zápase sprevádzali úprimné a uznanlivé gratulácie všetkých zúčastnených družstiev. Hráči HK Brezno počas turnaja predvádzali atraktívny útočný hokej podporený kvalitnou defenzívou. Súperom navyše odoberali radosť z hry aj výkony oboch našich brankárov. Počas celého turnaja sme nenašli premožiteľa, k čomu výrazným spôsobom pomohli účasti na tréningoch vo Zvolene a v Námestove.
Veľká vďaka patrí organizátorovi turnaja Damienovi Parmentierovi, ktorý nezištne a obetavo pomáhal nášmu tímu počas celého pobytu. Rodičia hráčov Meudonu s ochotou a samozrejmosťou plnili potreby a želania našim chlapcom. Jazykovú bariéru kvôli absentujúcim znalostiam anglického jazyka však prekonávali niektorí častokrát úsmevne.
Pozvanie do Brezna naši meudonskí priatelia prijali a dúfame, že v decembri sa im za ich pohostinnosť a srdečnosť, ktorú nám preukazovali, budeme môcť zavďačiť.


Mgr. Ján Cpin

Ján Cpin ako tréner do reprezentácie Slovenska.

Veľkej pocty a zadosťučinenia sa dostalo nášmu klubovému trénerovi Mgr. Jánovi Cpinovi, ktorý bol zvolený do novovzniknutej Brankárskej komisie trénerov na Slovenskom zväze ľadového hokeja. Úlohou nášho trénera v komisii je príprava metodického materiálu a výučbového DVD s brankárskymi cvičeniami, ktoré bude komisia prezentovať praktickými ukážkami a školeniami v kluboch na Slovensku. V rámci komisie sa bude zúčastňovať na turnajoch, trénigových a výcvikových kempoch i medzinárodných zápasoch pri mládežníckych reprezentáciách. V novembri sa zúčastnil na reprezentačnom zraze hráčov do 15 rokov. Najbližšiu akciu má naplánovanú pred Vianocami na tréningovom kempe reprezentácie SR do 17 rokov. S touto kategóriou vycestuje na neoficiálne Majstrovstvá sveta do Kanady na prelome tohto roku.


V rámci turnaja absolvuje trénerské sympózium a konferencie s hokejovou tématikou, získané poznatky bude prezentovať trénerom v rámci školení SZĽH a určite svoje poznatky prenesie aj do nášho klubu.
Jeho nominácia je vysvedčením jeho dlhoročnej práce v klube s mládežou a hlavne pri výchove brankárov v HK Brezno.


Nášmu trénerovi srdečne blahoželá, praje veľa úspechov v činnosti pri reprezentácii ako aj v našom klube.

MS junioriek divízie I: Slovenky zdolali na záver Rakúšanky a vezú z Vaujany bronz

VAUJANY (SZĽH) - Slovenské hokejistky do 18 rokov zvíťazili vo svojom záverečnom  vystúpení na MS divízie I vo francúzskom Vaujany nad Rakúšankami 3:1 a obsadili tretiu priečku so ziskom 7 bodov pod vedením realizačného tímu: manažérka Zuzana Zetková, tréner Ján Valúch, asistenti  trénera Tomáš Pšenka, Gabriela Sabolová, lekár MUDr. Igor Prekop, masér Ľubomír Baka.
T
rénerom brankárok bol náš učiteľ Mgr. Ján Cpin. Viac informácií TU


Aktualizované

Návrat na obsah